Всі статті

Не всі блогери однаково корисні: як бренду не втратити репутацію при співпраці з блогером

Екатерина Мецлер
Екатерина Мецлер Руководитель отдела маркетинга Svitsoft
22.02.2021
2638
0

Disclaimer
Дуже нетолерантна стаття, де я висловлюю свою думку і закликаю до здорового глузду.

 

 Ліричний вступ

У всі часи була така група людей, яку з одного боку недолюблювали, а з іншого трохи їм заздрили. Років 40 тому усі не любили працівників торгівлі, але хотіли, як вони, мати доступ до дефіцитних товарів. Потім прийшла епоха комерсантів і підприємців, яких вважали мало не вселенським злом, але дуже хотіли такий як у них старий 20-річний мерседес і новий телевізор з відеомагнітофоном.

Зараз більшість з нас з презирством морщиться, чуючи слово “блогер”. Легку конкуренцію їм складають, мабуть, тільки ті, кому вдалося “ВОЙТІвАЙТІ”, але сьогодні все ж приділимо увагу першим.

 

Мама, я буду блогером: чому брендам вигідно співпрацювати з ними

Ми не будемо грати в капітана очевидність, думаю, тут і так всім все зрозуміло. Блогер – це жива людина, а думка/рекомендація живої людини завжди працює краще прямої реклами. Є безліч досліджень, що показують ефективність такого співробітництва, і ви з легкістю можете їх знайти. Але сьогодні не про це.

Ми хочемо приділити увагу тому, як правильно бренду обрати блогера, щоб не зіпсувати репутацію. Скажемо відверто – відсотків 90% українських блогерів – це сум, страх, а іноді і перші ознаки шизофренії. Адже, блогерство здається таким простим заняттям: взяв камеру, знімаєш, і отримуєш свої 100500 мільйонів карбованців від рекламодавців. Ось тому туди і йдуть і старі й малі.

Але, є ті самі 10%, які розуміють, що блогерство – це праця. Вони грамотно вибудовують свої акаунти, роблять хороший контент. Співпраця з такими може принести позитивний результат для вашого бренду.

 

Блогери і скандали

Отже, що ж змусило вибрати саме таку тему для статті? Звичайно ж його величність Скандал, а точніше кілька резонансних скандалів, пов’язаних з блогерами.

Зовсім недавно у мережі розійшовся буквально крик відчаю лікаря, яка розповідала, як медикам доводиться в операційних спасати жінок, які наслухавшись блогерів, приймають рішення народжувати вдома. У цьому скандалі була також замішана одна з найбільш відомих українських блогерів Софія Стужук. Подробиці можна прочитати тут і тут.

Також, можна згадати ситуацію з Регіною Тодоренко, яка своїм необережним висловом про домашнє насильство викликала хвилю скандалів, і багато відомих брендів в терміновому порядку розірвали з нею контракти.

І за кордоном блогери часто потрапляють у скандали. Наприклад, відомий лікар-блогер з США під час жорсткого локдауну запостив фотографії, де він був на вечірці.

 

Класифікація блогерів

Щоб зрозуміти “ху із ху” в світі блогерів, ми вирішили розділити їх на підвиди. І в світі “нової етики”, де кожен вислів і своя точка зору вважається токсичністю, хочемо уточнити, що ця класифікація авторська і ні на що офіційне не претендує. Отже, поїхали!

 

Блогер – знаменитість

Хто це?

Людина, яка прославився своєю “основною” діяльністю. Співак, актор, телеведучий, мандрівник і ін. Як правило блог – це “додаткова” діяльність. Більшість його підписників – це люди, яким цікаві його пісні, танці, передачі і т.д., а блог – це можливість “підглянути” за життям цікавого тобі людини.

 

Чому бренду вигідно працювати з таким блогером?

Велика різнопланова аудиторія. З таким блогером можна добре попрацювати над brand awareness, вивести продукт на новий рівень “масовості” і т.д.

 

Запобіжні заходи при роботі з таким блогером

Як правило, при роботі зі знаменитостями підключається група юристів, як з одного, так і з іншого боку. Відносини пов’язані контрактами з величезними штрафами і негайним розірванням, при порушенні умов. Тут варто відзначити, що з боку блогера, як правило, працює команда маркетологів, яка стежить за “правильністю” аккаунта, але як ми бачимо на прикладі з Тодоренко, навіть тут можна можна вляпатися.

 

Блогер-профі

Хто це?

Тут є два підвиди – це професіонали з дипломом і без.

Перший – це людина, яка в блозі розповідає про те, з чим пов’язана його професія/основна діяльність. Лікар-дієтолог розповідає про харчування, спортсмен – про спорт, маркетолог – про маркетинг і т.д.

Другий – не профі – це, наприклад, кулінарний блог, який веде не кухар, блог про комп’ютерні ігри, про театр і кіно від імені глядача, а не кінокритика, блог про моду чи авто від любителів і т.д.

 

Чому бренду вигідно працювати з таким блогером?

Готова цільова аудиторія. Навряд чи людина, якій не цікавий спорт буде підписана на тренера з фітнесу (ну хіба що це мама блогера або його/її таємний залицяльник). Так що, якщо ваша компанія виробляє гантелі – сміливо можна співпрацювати з таким блогером. Це, можливо, дасть менше охоплення, ніж співпраця з блогером-знаменитістю, але конверсій точно буде більше. Ваш товар побачать ті, кому він дійсно цікавий.

 

Запобіжні заходи при роботі з таким блогером

Якщо людина позиціонує себе як профі – не соромтесь попросити документи, які це підтверджують. У лікаря – диплом, у тренера сертифікати і т.д. Звичайно, це не гарантує, що в будь-який момент щось може піти не так, але у вас буде підтвердження того, що ви співпрацювали ні з кимось там з гори, а з людиною, якій диплом видало Міністерство освіти (або інший держорган), і не довіряти йому причин не було.

Якщо диплома немає – тут все складніше, але перевірити компетентність можна і іншими способом. Наприклад провести консультацію з іншим профі в цій сфері, а краще з декількома.

 

Блогер “блогер”

Хто це?

Тут також можна виділити два основні підвиди – “хвастограмщик” і “котик”.

До перших можна віднести тих, хто позиціонує себе, як “щаслива мама 2/3/5 дітей”, “сильна і незалежна” “живу красивим життям”. Яскраві представники таких видів – це та сама Стужук і всілякі “дружини російських реперів”.

“Котики” – не прагнуть виставити красиве життя, говорять на нейтральні теми, пропагують “позитивний позитив”, при цьому не лізуть в ті сфери, в яких некомпетентні. В цілому, їх акаунти виглядають менш красиво, але більш життєво.

 

Чому бренду можна працювати з таким блогером

У першому варіанті – це, часто, величезна кількість підписників, у другому – лояльна аудиторія.

Парадокс Кардашьян – я називаю так явище, коли люди масово фолловять людей, які нічим крім своєї знаменитості не знамениті. І не співак, і не танцюрист, не актор, а ось подобається народу за ним підглядати. І просто гріх хорошому бренду (та й не хорошому теж) не скористатися такою аудиторією.

 

Запобіжні заходи при роботі з таким блогером

Тут, чесно кажучи, все на свій страх і ризик. Звичайно ж, як і з усіма іншими видами блогерів, повинен бути хороший контракт складений грамотним юристом. Ну і дуже ретельно вибирайте такого блогера, велика аудиторія – це дуже привабливо, але варто шукати людину, чиї цінності збігаються з цінностями вашого бренду.

 

Блогер розважально-пізнавальний

Хто це?

Найкраще цю категорію ілюструють акаунти інтерв’юерів і авторів гумористичної спрямованості. Людина знімає смішні скетчі, робить пародії, і т.д. Як приклад – BadComedian, Дудь, Зе Інтерв’юер, від блогерів-знаменитостей відрізняються тим, що їх блог присвячений саме діяльності, і лише іноді вони говорять про своє життя.

 

Чому бренду можна працювати з таким блогером

Велика цільова аудиторія, яка, на відміну від аудиторії зірки шоу-бізу, як правило, поділяє погляди блогера і з ним на “одній хвилі”. Погодьтеся, що на Олю Полякову може бути підписана як домогосподарка років 45 із Запоріжжя, так і 30-ти річна власниця мережі кав’ярень в Києві, але перша навряд чи буде дивитися інтерв’ю Анатоліча з Андрієм Федорівим, а друга – дуже навіть буде.

 

Запобіжні заходи при роботі з таким блогером

Стандартно – договір і збіг цінностей блогера і вашого бренду.

 

Блогер “плоскоземельщік”

Хто це?

Сюди відносимо всіх, хто ратує за будь-які речі, які суперечать здоровому глузду і науці та закликають до дій, які можуть бути потенційно небезпечні для життя/здоров’я. (Закликають народжувати вдома, лікувати важкі захворювання прикладанням капустяного листа, ходити на вечірки під час пандемії і т.д.).

 

Чому бренду можна працювати з таким блогером

Скажемо відверто – з ними працювати не рекомендуємо нікому. Ну хіба що, ви створили фінансову піраміду, і вам потрібна велика кількість людей, які вірять у всяку нісенітницю і ходять в шапочках з фольги. Або ж ви ображений на роботодавця маркетолог, який хоче погубити репутацію бренду.

P.S. Ви звичайно ж зрозуміли, що це гумор, але про всяк випадок уточнюємо – ми проти незаконної діяльності, всіляких пірамід та інших шахрайських схем.

 

Висновки

Ми віримо – блогери це добре. Круто, що в сьогоднішньому світі кожен має змогу висловитися і бути почутим, займаючись тим, що подобається. А у нас, як у маркетологів, є ще один дієвий інструмент для роботи.

Головне, дивитися з ким плануєте співпрацювати, не “кидатися” на велику кількість підписників, і думати, в першу чергу, про людей для яких працює ваш бренд.

NB! Ми не беремо до уваги політику і політ блогерів, оскільки це окремий світ, там свої правила гри. Щоб в цьому розбиратися потрібно бути політологом або політичним журналістом, але ніяк не маркетологом.

Також окремої статті заслуговують блоги брендів / видань / бізнесів.

Summary
Не всі блогери однаково корисні: як бренду не втратити репутацію при співпраці з блогером
Article Name
Не всі блогери однаково корисні: як бренду не втратити репутацію при співпраці з блогером
Description
Зараз більшість з нас з презирством морщиться, чуючи слово "блогер". Легку конкуренцію їм складають, мабуть, тільки ті, кому вдалося "ВОЙТІвАЙТІ", але сьогодні все ж приділимо увагу першим.
Author
Publisher Name
SvitSoft
Комментарі
0 записів

Висловіть свою думку